Lipno chrání ostrovy vyrobené z PET lahví
Po hladině lipenské nádrže plují ostrovy vyrobené z plastových lahví. Pomoci by měly před rozšiřováním sinic na naší největší přehradě. Projekt realizují vědci z Hydrobiologického ústavu (HBÚ) Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.
PET lahve slouží jako základ pro výrobu umělých mokřadů, schopných přispět nejen k zachování rozmanitosti života v nádržích a kolem nich, ale také k tomu, aby přehrady byly v létě čistější. Umělé ostrovy se stanou útočištěm pro rostliny, ryby, hmyz a ptáky, kterým alespoň částečně nahradí nedostatek fauny a flóry na březích a dně přehrady. A právě úbytek rostlinné biodiverzity má negativní vliv na kvalitu vody. „Pokud je v přehradě a na jejích březích málo rostlin, je to živná půda pro rozšíření řas a sinic,“ tvrdí hydrobiolog Jan Kubečka.
K hrozbě uvolňování mikroplastů do vody vědci vysvětluji, že podle mnoha různých studií jsou PET lahve ze všech druhů plastů z hlediska uvolňování mikročástic nejméně nebezpečné. Ve volné vodě se kvůli své hmotnosti údajně prakticky nevyskytují, a pokud se dostanou na dno, pak v takových koncentracích, že neovlivňují ani vývoj sladkovodních korýšů.
Vědci počítají s tím, že by na hladině Vodní nádrže Lipno pluly ostrovy o maximální celkové ploše 400 metrů čtverečních, což je v poměru k její rozloze – téměř 50 kilometrů čtverečních – zanedbatelná plocha.
Zdroj: TÝDEN.cz