Jak na značení produktů s proměnnými jednotkami
Tzv. nekalibrované zboží. Každý balíček sýra, masa, zeleniny atd. je odlišný originál. Jak správně postupovat při identifikaci tohoto sortimentu?
Kategorie čerstvých potravin je typická výrobou mnoha produktů, které jsou jednoznačně kvalitativně definovány interním technickým předpisem, nemohou však být deklarovány a standardně identifikovány jako kalibrované položky. Proměnnou jednotkou bývá v naprosté většině případů hmotnost, výjimečně cena produktu, tj. každý balíček konkrétního druhu sýra, masa, zeleniny atd. je odlišný originál. Jak správně postupovat při identifikaci tohoto sortimentu? Jaké jsou reálné možnosti řešení problematiky do budoucích období?
Tzv. číselník standardizovaného zboží a služeb s proměnnými jednotkami pro Československo vznikl v osmdesátých letech, na samém začátku existence samostatné GS1 Czech Republic (tehdy známé pod názvem EAN Česká republika). V té době bylo možno pro označování všech položek využívat pouze existující 13místnou identifikační strukturu kódovanou do čárových kódů EAN-13. Pro položky s proměnnou jednotkou byla organizací GS1 vyhrazena struktura, která je charakterizována dvojmístným prefixem začínajícím číslicí 2. Je označována zkratkou RCN, identifikace s omezenou působností, tj. s platností pouze na národní či dokonce jen na firemní úrovni. Z uvedeného současně vyplývá, že RCN nepředstavuje a nenahrazuje GTIN, neboť je vyloučena globální unikátnost identifikace. Identifikace RCN je v současné době již vnímána jako zastaralá, je nicméně funkční a doposud široce využívaná. Jak ji správně používat? Jaké koncepty ji mohou v blízké budoucnosti nahradit?
Podrobněji o identifikaci zboží s proměnnou hmotností a o předpokládaném vývoji v této oblasti čtěte v prosincovém vydání magazínu Packaging Herald.