Vzdělávání
Hlavní slovo má balič — odesílatel
V minulém vydání magazínu Packaging Herald jsme se zaměřili na legislativu související s balením nebezpečného zboží. Zvláštní pozornost jsme věnovali na konci roku aktuálnímu tématu — zábavné pyrotechnice a jejím obalům. Nyní si posvítíme například na fixační prostředky.
Balení nebezpečného zboží se řídí tzv. Orange book
Nebezpečné zboží je podle definice takové, které při přepravě může být nebezpečné účastníkům přepravního řetězce a životnímu prostředí. Mezinárodní předpisy platí v zásadě i v rámci České republiky a podle druhu dopravy se jedná o ADR (silniční), RID (železniční), ADN (po řekách), IATA DGR (letecká) a IMDG Code (námořní).
Papír může být i z plastu
V rámci projektu Terminologické čtvrtky pořádaného Obalovým institutem Syba se diskuse v poslední lednový čtvrtek točila kolem obalů na bázi papíru, zaznělo například, že papír může být z plastu.
Formální a neformální obalové vzdělávání
Každou vteřinu se v Evropě zabalí 25 000 produktů. A samozřejmě každou vteřinu je zhruba stejný počet zabalených produktů rozbalen. Oblast balení je nesmírně široká – od jednoduchých úkonů prodavačů u pultů, kteří si ani neuvědomují, že jsou součástí balicího procesu, až po velmi sofistikované balicí procesy na úrovni balení léčiv či článků jaderného paliva.